استراتژی و برگ برنده لوییس همیلتون در پیروزیِ گرندپری مکزیک چه بود؟!

0

لوییس همیلتون راننده تیم مرسدس بنز درحالی قهرمان مسابقه گرندپری مکزیک شد که این پیست در سال‌های گذشته به اصطلاح در تصرف تیم ردبول بود و راننده بریتانیایی کار بزرگی را در مکزیک انجام داد. اما استراتژی برنده همیلتون و تیم مرسدس چه بود که باعث موفقیت وی شد.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

لوییس همیلتون تنها یک گام دیگر تا هفتمین قهرمانی جهان فاصله دارد!

شاید زمانی که تیم مرسدس و همیلتون به پیست هرمانوس رودریگز مکزیک قدم گذاشتند کمتر باور داشتند که حتی می‌توانند سکو را برای خود ضمانت کنند و پس از تعیین خط هم این باور قویتر شده بود چرا که مکس ورشتپن از رده اول مسابقه بازی را شروع کرد، ولی مرسدس بار دیگر نشان داد که قدرت ماشین تنها پارامتر مهم نیست و نبوده است. می‌توان گفت که تأثیرگذارترین نمایشی که شاهد بودیم، توانایی همیلتون در مدیریت تایرهای خود برای ۴۷ دور پرفشار بود که او را قادر کرد تا از خطر حمله‌های سباستین فتل و والتری بوتاس که تایرهای تازه‌تری نسبت به او داشتند، بگریزد.گرچه خود همیلتون نسبت به تصمیم استراتژیست‌های تیمش برای پیت استاپ زود هنگامش شک داشت و در مقاطعی از مسابقه در رادیو اعتراض خود را نسبت به این تصمیم اعلام می‌داشت ولی در نهایت نتیجه نشان داد که مرسدس هنوز هم در استراتژی انتخاب‌های بهتری نسبت به تیم های دیگر دارد و همین موضوع می‌تواند علاوه بر رانندگی فوق‌العاده این راننده باهوش، ورق را برای او برگرداند و او پیروز مسابقات لقب گیرد. پس از نمایش خیره کننده همیلتون در گرندپری مکزیک، راننده مرسدس باور دارد که برد او بسیار سخت به‌دست آمده است و علت این اظهارنظر نیز به‌دلیل برخوردش در دور اول با مکس ورشتپن بود و صدماتی که از این طریق به کف خودروی وی وارد شد.

لوییس همیلتون
راننده بریتانیایی که برای پیت استاپ اولش بسیار زود اقدام کرد توانست با همان دست لاستیک هارد برد گرندپری مکزیک را از چنگ رقیبان ایتالیایی قرمز پوشش دربیاورد. پس از آنکه در دور اول مسابقه تقریبا همه باور داشتند که فراری‌ها طعم پیروزی را در انتها خواهند چشید لوییس همیلتون باردیگر توانایی خود را اثبات کرد و قهرمانی در مکزیک را نیز جشن گرفت. پیستی که به اصلاح رانندگان حتی در تخصص وی نبود و پیش‌تر در اختیار رانندگان تیم ردبول و بعد فراری بود.
در استارت مسابقه همیلتون سعی کرد تا از سمت چپ ماشین سباستین فتل که در جلوی او و مسابقه را از رده دوم آغاز کرده بود، سبقت بگیرد که با دفاع سرسختانه او مواجه شد و باعث شد که دو چرخ سمت چپ وی از پیست خارج شود و برای کنترل دوباره ماشین از فشار بکاهد که در همین حین مکس ورشتپن از این درگیری استفاده می‌کند و خود را قبل پیچ دوم به کنار خودروی همیلتون می‌رساند و برای کسب رده او وارد درگیری می‌شود که در نهایت به یکدیگر برخورد می‌کنند و مجبور می‌شوند که پیچ را ببرند و مسیرشان را از وسط چمن ها طی کنند. همیلتون پس از برگشت به پیست نیز با کارلوس ساینز درگیری کوچکی داشت و نهایتا توانست دوباره به ریتم مسابقه‌ خود برگردد و به گروه خودروهای پیشتاز بپیوندد.
پس از مسابقه همیلتون به بررسی وضعیت خودرویش و ارزیابی صدمات محتمل از دور اول، مشغول بود که با صدمات سمت راست کف خودرویش مواجه شد. او درباره وضعیتش در مسابقه توضیح داد:

زمانی که به این‌جا آمدیم فکر می‌کردیم که عملکردمان نسبت به بقیه بهتر نباشد و مسابقه سختی در پیش رویمان باشد ولی توانستیم در این شرایط سخت موفق عمل کنیم. ماشین اندکی صدمه دیده بود پس در مسابقه کمی در تقلا بودیم. من مجبور بودم به مسابقه‌ خود ادامه دهم و تمام تلاشم را بکنم. به نظر می‌رسید که با دست دوم لاستیک هایم رانندگی طولانی‌ای داشتم ولی از پیروزی امروز خوشحال هستم. علی رغم چیزی که همه فکر می‌کردند این پیروزی نصیبمان شد و از این نظر این برد برایم بسیار مهم است.


این پیروزی برای همیلتون زمانی آسان‌تر شد که مرسدس توانست رده سباستین فتل را پس از یک پیت استاپ نسبتا زودهنگام و اجرای استراتژی آندرکات به همیلتون تقدیم کند. با وجود آن‌که انتظار می‌رفت تا در دورهای پایانی مسابقه، لاستیک‌های فرسوده همیلتون دیگر عملکرد لازم را نداشته باشند ولی همیلتون توانست با مدیریت بهینه لاستیک‌های خود را و هم‌چنین استفاده از درگیری بین چارلز لکلرک، والتری بوتاس و فتل در ۱۵ دور پایانی مسابقه را در رده اول به پایان برساند، درهمین حال هم فتل اقرار کرده بود که فراری می‌توانست در اجرای استراتژی بهتر عمل کند.
فتل گفت:

به نظرم لوییس تنها داشت بیشتر زمان رانندگی‌ خود را با دست دوم لاستیکهایش را به نحوی طی می‌کرد تا بتواند که تا پایان مسابقه از آن‌ها استفاده کند و گمان می‌کنم که برای او تایر کافی باقی مانده بود و همین امر و فکر او سبب شد تا او بتواند از موقعیتی که دارد نهایت استفاده را کند و پیروزی دیگری برای خود رقم بزند. من خوشحال هستم زیرا فکر می‌کنم که مسابقه خوبی بود ولی جاهایی هم بودند که ما در استراتژی می‌توانستیم بهتر باشیم و حتی رتبه بهتری نصیبمان شود.

سوم شدن والتری بوتاس به این معنی بود که رقابت قهرمانی رانندگان بین او و لوئیس همیلتون به آستین ایالات متحده کشیده خواهد شد تا تکلیف ششمین قهرمانی جهان لوئیس همیلتون شاید در آن‌جا مشخص شود. همیلتون تنها ۴ امتیاز دیگر نسبت به بوتاس نیاز دارد تا بتواند جشن قهرمانی خودش را بگیرد و خیالش در گرندپری‌های باقی‌مانده از قهرمانی راحت باشد. لوییس همیلتون در اینباره اظهار داشت:

برایم اهمیتی ندارد. من مسابقه دادن را دوست دارم و به هر مسابقه جدا از بقیه نگاه می‌کنم و برایم هر کدامشان اهمیت دارند. مکزیک جایی بود که سال‌های قبل هم می‌خواستم که برنده مسابقه آن باشم ولی شرایط این‌جا و رقبایمان کار را برایمان سخت کرده بودند پس من قدردان فرصت امروزم هستم و همین‌که در مکزیک توانستم پیروز شوم بسیار ارزشمند است چون همانطور که گفتم در سال‌های قبل تیم ردبول برنده مسابقات می‌شد.


مثل همیشه اما ورشتپن برعلیه همیلتون اظهار نظر کرد و اعلام داشت که داوری به نفع او بوده است. چرا که در زمانی از مسابقه ورشتپن، فتل و همیلتون راننده‌هایی بودند که پشت والتری بوتاس در حال ثبت زمان‌های خود بودند و هنگامی که بوتاس در پیچ آخر تصادف کرد، هر سه آن‌ها از کنار او رد شدند و ورشتپن در مورد واکنش همیلتون گفت:

این چیزی است که اتفاق افتاده و دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد. من کسی نیستم که در مورد قانون شکنی دیگر رانندگان تصمیم‌گیری کنم.

اما ویدئوی آنبورد خودروی همیلتون نشان می‌دهد زمانی‌که او از آن صحنه تصادف عبور کرد هیچ پرچم زردی به احتزاز درنیامده بود. در مسابقه یکشنبه هم در دور اول ورشتپن با همیلتون برخورد کرد و پس از آن با خودروی بوتاس برخوردی داشت که باعث پنچری لاستیکش شد و او را مجبور به یک پیت استاپ اجباری کرد. راننده جوان ردبول درباره مسابقه‌اش نیز توضیحاتی داد:

لوییس در شعاع بیرونی پیچ اول قرار داشت و سپس خیلی دیر برای پیچ دوم ترمز گرفت و من نمی‌توانستم که در آن موقعیت باقی بمانم و مجبور شدم که از پیست خارج شوم. و بعد از آن هم با والتری، من به سمت داخل پیچ رفتم و زمانی که کنار او بودم فکر می‌کنم که او من را ندید پس هنوز هم به داخل می‌پیچید پس از آن هم به لاستیک راست عقب من برخورد کرد. ما قطعا ماشین خوبی داشتیم ولی پس از اتفاقات دور اول و در ادامه برخورد بوتاس به من، مسابقه‌ام به کلی خراب شد و من موقعیت خود را از دست دادم.


هملیتون اما در درگیری خود با مکس ورشتپن در گرندپری مکزیک ۲۰۱۹ بیان کرد که هنگام درگیری با ورشتپن باید با او نسبت به سایر رانندگان به شکل متفاوتی رفتار شود. همانطور که گفته شد، پس از استارت مسابقه مکزیک، همیلتون و ورشتپن در پیچ دو با یکدیگر برخوردی داشتند و به واسطه این برخورد لوییس همیلتون به خارج پیست روی چمن ها هدایت شد.
همیلتون اما در پاسخ به این سوال که آیا باید با ورشتپن نسبت به سایر رانندگان رفتار متفاوتی داشت، گفت:

بله. به نظر من رفتار هر راننده با دیگری متفاوت است. بعضی‌ها باهوش‌تر هستند، برخی فوق العاده باهوش البته تهاجمی و بعضی‌ها احمقانه رفتار می‌کنند. بر اساس نتایج تجربه‌های مسابقه‌ای شما با بقیه متوجه می‌شوید که باید مقدار فضای بیشتری به او بدهید و برخی نه چرا که آن ها کاملا محترمانه و منصفانه رانندگی می‌کنند. اما در رابطه با مکس اگر فضای کافی در اختیار او قرار ندهید احتمال این‌که با یکدیگر برخورد کنید زیاد است. پس اکثر اوقات شما باید این کار (فضا دادن به مکس ورشتپن) را انجام دهید تا او به ضرر شما کاری انجام دهد.

راننده بریتانیایی در ادامه افزود که در مسابقه از فضای کافی برای جلوگیری از برخورد میان خود و ورشتپن برخوردار نبوده است:

به نظرم فضای بیشتری نداشتم که به او بدهم. فکر نمی کنم که این مورد عمدی یا چیزی شبیه به آن بوده، فقط این‌که در آن لحظه همه چیز در حال قاطی شدن با یکدیگر بود اما با این اوصاف خوشبختانه موفق شدم ماشین را در خط مستقیم نگه دارم و در نهایت نیز من پیروز این مسابقات شدم. این پیروزی را به همه طرفداران و کادرفنی تیم تبریک می‌گویم.


لوییس همیلتون برای قهرمانی‌ در فصل ۲۰۱۹ تنها یک رده هشتمی در گرندپری ایالات متحده نیاز دارد و در این‌صورت او تنها یک قهرمانی دیگر نیاز خواهد داشت تا تعداد قهرمانی‌های خود را با رکورد اسطوره آلمانی فرمول یک یعنی مایکل شوماخر با ۷ قهرمانی برابر کند و افتخاری بزرگ را به‌دست آورد. حالت دیگر قهرمانی او در آستین ایالات متحده این است که والتری بوتاس نتواند پیروز این گرندپری شود. مرسدس پیروزی را در شرایطی کسب کرد که تقریبا کسی در پدوک باور نداشت که کسی غیر از ردبول یا فراری برنده شود. تیم مرسدس در دو سال گذشته و در این پیست مدعی کسب پیروزی نبوده و همیلتون درحالی برای چهارمین و پنجمین بار قهرمان شده که به ترتیب رده‌های نهم و چهارم را کسب کرده و اغلب پیش بینی‌های انجام شده از سوی سایت‌های شرط بندی و دیگر طرفداران و هم‌چنین عملکرد خود آن‌ها هم، از قرارگرفتن آن‌ها در پشت فراری و ردبول حکایت داشته‌اند که تمامی پیش‌بینی‌ها برعکس از آب در آمد، همیلتون یک افتخار دیگر نیز به کارنامه خود اضافه کرد.

پیش بینی بازی های ورزشی در بتکارت

پاسخ دهید